Svejbæk 2012
En lille gruppe håbefulde Sundby’ere har været på klubtur i Svejbæk sammen med Hvidovre Kajakklub og Neptun.
På trods af køligt vejr, enkelte småskavanker og et par badeture er der blevet trænet flittigt og dygtigt af Sandra, Rasmus Brandt Sørensen og Jonas Nørup Hall-Andersen, i selskab med Louise og Andy. Udover den egentlige træning har vi arbejdet med tilpasning og klargøring af materiel, teknik og starter, så der skulle være klar til den kommende Copenhagen Spring Regatta på Bagsværd, d. 21.-22. april.
Derudover er der blevet hygget flittigt med Neptuns kajakpolodrenge, holdt påskefrokost og alle dage nydt Janes mad, fem gange om dagen.
Stor tak til Inge Ribers for invitation og arrangement; til Lisbeth, Allan og Martin fra Neptun for hjælp med transport af både, samt ikke mindst til Kurt fra Neptun, for at ro os over Gudenåen, så vi ikke skulle svømme hjem.
/andy
